Fontanna Neptuna w Gdańsku to jeden z zabytków, który jest symbolem tego miasta. Fontanna stoi obok Ratusza na Długim targu przed Dworem Artusa.
Prace nad projektem, rzeźbienie oraz odlewanie całości trwało kilka lat. Twórcą posągu Neptuna jest rzeźbiarz oraz architekt Abraham van den Blocke. Wykonanie modelu powierzone zostało Piotrowi Husenowi. Odlew rzeźby w brązie wykonany został w Gdańsku w miejskiej odlewni. Posąg waży około 650 kilogramów. Fontannę uruchomiono w roku 1633, natomiast otaczająca ją żelazna krata ustawiona została w 1634 roku.
Fontanna została przebudowana w II poł. XVIII w. przez Jana Karola Stendera oraz mistrza kowalskiego Jakuba Barrena, który uzupełnił i odnowił zniszczoną kratę, dodając polskie orły i herby Gdańska.
Fontanna na początku zasilana była ręcznie wiadrami oraz deszczówką i uruchamiano jedynie trzy razy w tygodniu. Podstawowym źródłem strumieni wodnych jest trójząb trzymany przez Neptuna, konie morskie oraz krawędź postumentu. Woda spada na czaszę fontanny, a stamtąd opada do dolnego basenu.
W czasie II wojny światowej fontanna została zniszczona. Po wojnie szybko odbudowana. Ostatni gruntowny remont rzeźba przechodziła na przełomie 2011 i 2012 roku. Obecnie prezentuje się wyśmienicie i jest świetnym obiektem do zdjęć na jej tle.
Ciekawostką jest płetwa zakrywająca przyrodzenie Boga Mórz, która wielokrotnie była kradziona. Obecnie wykonuje się ją z tak kruchego materiału, że po kradzieży nie przedstawia żadnej wartości.